top of page
  • Yazarın fotoğrafıSuzan Meto

Hatay'da bir Anka Kuşu


Ben Adana’da, o Hatay’da yaşıyor. Aslında komşuyuz. Aralık ayında okuduğum röportajından sonra onunla iletişime geçmeyi kafama koymuştum. Geç oldu ama muhteşem oldu. Kendisine LinkedIn üzerinden mesaj attıktan sadece 1 saat sonra şu anda müsaidim diyerek yanıt verdi.


Hemen aradım. Sohbet etmeye doyamadık. Laf lafı açtı ama ikimizin de toplantısı olduğu için sohbetimizi yarıda bırakmak zorunda kaldık. İnanılmaz samimi, inanılmaz doğal ama artık başarısını sahiplenmek ile mütevazı olmanın sınırlarını çok iyi çizmiş güçlü bir kadın var karşımda.


İlham kaynağı defne ağacı olan Ayşegül Taşkıran, Defne Pelet, Daphne Cat Litter ve Defneden markalarının kurucusu. Çocukluğu defne ağaçlarının arasında geçen Taşkıran, girişimci olmasının yanı sıra oğlundan ilham alan sevgi dolu bir anne. Benim gözümde ise başlıkta da belirttiğim gibi kanatlarını yeni ufuklara açan güçlü bir Anka Kuşu. Yangın, deprem... Her iki afeti de yaşamış, hiç yılmamış, her defasında kendine yeni dünyalar inşa etmiş. İşte onun hikayesi...


Felaket Başarıyı Getiriyor

Defne yapraklarını paketledikleri depoda çıkan yangının yıkıcı sonuçlarını kabul ettikten sonra, dalların yanıcı gücünü keşfediyor.  Bu keşif ile biokütle yakıtı işine giriyor.  Verilen pelet siparişlerindeki gizemi çözmek isterken kedi kumu sektörüne giriyor. Depremden sonra hayata bakış açısı değişiyor ve kadınlara daha fazla dokunabilmek adına kozmetik sektörüne adım atıyor. Fikrini paylaştığında onunla dalga geçenlere inat babası tüm süreçlerde onu destekliyor, fuarlara onunla gidiyor.


Bilmediği ne varsa hepsini araştırıyor, araştırmak yetmiyor, uzmanlarla bir araya geliyor, onlarla çalışıyor. Defne yaprağı ondan sorulur desem yeridir. Albert Einstein; tutkulu bir şekilde meraklı olduğunu söylemiş. Ayşegül Hanım da aynen böyle. Tutkulu bir şekilde meraklı.


Yarım Bırakmıyor

Defne Pelet markasının tanıtımından lojistiğine her şeyi ile A’dan Z’ye tek tek kendisi ilgilenmiş. Bunca yoğunluğa rağmen yarım bıraktığı eğitimlerini de tamamlamayı ihmal etmemiş. Hem iktisat hem adalet mezunu olan Taşkıran’ın bununla sınırlı kalmayacağı çok net çünkü o, duvarlarını istediği renge boyayabileceği bir dünya istiyor.Başarının Sırrı Güzel Anlatabilmek

Onun sırrı inanmak. Yüzünü gülümseten tüm hayallerin peşinden koşuyor. Bugüne kadar da neyi hayal ettiyse gerçeğini yaşıyor. Cam tavanlar onu yıldırmamış. Dur durak bilmiyor. Onun için başarının sırrı yaptığı işi güzel anlatabilmek, sattığın ürünü inanarak anlatabilmek. Arka koltukta yeni doğmuş bebeği, bagajda peletlerle iş görüşmelerine gittiği günleri anlatırken neden başarılı olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz.


“İşinizi tek cümleyle anlatabiliyorsanız başarılısınız. Ürün bir cümle ile anlatılabilir ama değerler bir cümle ile anlatılamaz. Değerlerimizi söylersek her zaman bir adım öne geçeriz"


Sahneye Çıktın Güreşeceksin

Pazarlama ve işletme kitaplarında okuduğumuz SWOT analizinin en güzel örneği. Soba üretiliyor ama yakıt olmadığı için soba satılamıyor. Pazarda ihtiyaç var, pelet üreten yok. Enerji krizi yaşanıyor, İklim krizi de cabası ama kadın girişimcilerin en çok desteklendiği dönem. Böylelikle taşlar yerine oturuyor ve o pazarda çok önemli bir açığı Defne Pelet karşılıyor. Yaptığı işte sıradan olmak istemiyor. Babasının dediği gibi sahneye çıktıysan güreşeceksin diyor.


Ayağındaki prangalar çevresindeki insanlar olsa da onun mottosu ilham ve cesaret veren bir kadın olmak. Pek çok kadın kendisinden eğitim almak istiyor. Şu anda kendisine ulaşanlara bireysel olarak  destek veriyor. Hayali; kendisi gibi kadınlara eğitim verebileceği ortak bir platform oluşturmak. Ayşegül Hanım’ın bana ilham verdiği kesin.


Siz de ondan ilham almak istiyorsanız sohbetimizin tamamına aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

İyi Seyirler 😉

69 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page