top of page
  • Yazarın fotoğrafıSuzan Meto

Zor Değil

Güncelleme tarihi: 21 Şub

Bazen bu kelimeleri başkasından duymaya çok ihtiyacımız olur. Kendimiz söylemek istesek de içerisinde bulunduğumuz şartlar bizi karamsarlığa iter. Böyle durumlarda hatırlamamız gereken; her şey geçer ve kurduğumuz hayallere, koyduğumuz hedeflere ulaşmak aslında sandığımız kadar zor değil!Turizmci iş adamı Recai Çakır'ın kaleme aldığı ve telif gelirlerinin Bodrum Engelliler Vakfı'na bağışlandığı "Zor Değil" adlı kitapta; iş hayatında yaşanılan başarı ve başarısızlıklara dair samimi itirafların yanı sıra zorlukların nasıl fırsata çevrilebileceği anlatılıyor.


Kitabı okuduktan sonra; kendi hikayenizi gözden geçirip yeniden yazmak isteyebilir, konfor alanınızdan nasıl çıkabileceğinize dair ipuçlarını yakalayabilir, hedeflerinizi gözden geçirebilir, kendinize nasıl yatırım yapabileceğinizi ve kendinizi nasıl geliştireceğinizi planlamak isteyebilirsinizBenim Hikayem

Kendi hikayeme dönüp baktığımda benim için inşa ettiklerimden, bildiklerimden vazgeçip yeniden başlamak zor olmadı. Zor olan etrafımdaki insanların kısıtlı düşünceleri ve yaklaşımlarıydı.


Üniversite eğitimi için gittiğim İstanbul'da tüm düzenimi kurmuştum. İşim, arkadaşlarım oradaydı ancak ani bir kararla Adana'ya döndüm. Bunu duyan arkadaşlarım İstanbul gibi bir yerden sonra Adana'da nasıl yaşayabileceğimi bir türlü anlayamıyorlardı.


Adanalı olabilirdim (her horoz kendi çöplüğünde öter malum) ama Adana şimdiki gibi festivaller şehri değildi. Sanata dair aktiviteler olsa da İstanbul'da alışık olduğumuz yapımları burada görmek mümkün olmuyordu. Bir kursa yazılmak istediğinizde Adana'da o kursu veren bir yer bulamayabiliyordunuz. Liste daha uzayıp gider. Döndüğümde Kariyer.net üzerinden iş bulmakla kalmadım, (Adanalı olduğum için rica minnet ile bir yerlere geldiğimi düşünüyorlardı) yaklaşık 2 yıl sonra Dubai'de soluğu aldım. Üstelik çalıştığım yerde ilk defa böyle bir şey oluyordu. Adana'dan biri ilk kez farklı bir ülkeye transfer oluyordu.


1954 yılına kadar hiç bir koşucu 1 mili 4 dakikanın altında koşamıyordu. Kimse de bunun fiziksel olarak mümkün olduğuna inanmıyordu. Bu inanışı yıkan olimpiyat koşucusu Roger Bannister oldu. Bunun mümkün olabileceğini kanıtladıktan sonra diğer koşucular da 4 dakikanın altında koşmaya başlamıştı. Benden sonra da pek çok kişi yurtdışına başvurmaya cesaret etti ve başarılı oldu.Başka Neler Zor Değil?

Zor olmayan başka şeyler de vardı mesela. Seyahatlerimde çektiğim fotoğrafların ödül alabileceğini hayal etmemiştim. Yukarıda gördüğünüz bu fotoğraf birinci olmakla kalmadı. Oxford Üniversitesi Yayınevi gibi saygın bir kuruluşun kurum içi dergisine kapak oldu, dünyanın her yerinden herkesin erişebileceği resmi internet sitesinde yayınlandı ve aylarca sayfada kaldı. Mutluluğumu hayal edersiniz :)


Şimdilerde yapay zeka destekli ilk kişisel resim sergime hazırlanıyorum. Bu süreçte yapay zeka konusu beni ikilemde bıraksa da tüm gelirler Türkiye Down Sendromlular Derneği'ne bağışlanacağı için soru işaretlerini bir kenara bırakıyorum ve sonucun ne kadar güzel bir amaca hizmet edeceği fikrine odaklanıyorum.En Sevdiğim

En sevdiğimi ise en sona sakladım :) Daha önce paylaştığım "Büyüyünce Ne Olmak İstersin" başlıklı yazıda küçükken dansçı olmak istediğimden bahsetmiştim. 33 yaşında Zumba eğitmeni olup, onlarca kişiyle birlikte dans edeceğim ve onlara eğitmenlik yapacağım aklıma gelmezdi. Şimdi 40 yaşındayım ve hala aktif olarak haftanın 3 günü hem kadınlara hem de erkeklere Zumba eğitimi veriyor, HITT antrenmanı yaptırıyorum.


Kendiniz için hayaller kurmak #zordeğil, ödüller almak #zordeğil, spora başlamak #zordeğil, hayır diyebilmek #zordeğil, şehir değiştirmek #zordeğil, terfi almak #zordeğil, iş değiştirmek #zordeğil... Seçenekler sonsuz. Peki sizin için ne #zordeğil?


Zamanında zor olduğunu düşündüğünüz ama hayata geçirdiğinizde imkansız olmadığını anladığınız neler var? Neler başlangıçta zordu ama çabanızla, azminizle bütün engelleri aştınız? Yorumlara bekliyorum 😍😉

4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page